סטנדאפיסט לפורים

"העולם מצחיק אז צוחקים" הוא אחד המשפטים המפורסמים ביותר של "הגשש החיוור". שלישיית הבידור הזו מספרת את סיפור התפתחותם של מופעי הסטנדאפ בארץ, אשר הלכו ותפסו תאוצה בשנים האחרונות. אם מדברים על מופעי בידור והומור, מה מתאים יותר מאשר מופע כזה עבור חג הפורים? כאן תמצאו את כל המידע שיאפשר לכם למצוא סטנדאפיסט לפורים באופן המתאים ביותר בשבילכם כדי לצלוח את החג באופן שמח ומבדח.

 

מהו סטנדאפ

סטנדאפ, או בשמו העברי "מופע בידור" הוא מופע שמועבר על ידי סטנדאפיסט, המשלב בתוכו הומור וצחוק. מטרת המופע היא להצחיק את הקהל, בין אם על ידי רצינות מהולה בבדיחות שנונות או על ידי קלילות ושפת רחוב.

 

ירון זיגי מופע קסמים

אני פורים שמח ומבדח

איזה חג יתאים יותר למופע הומור מאשר פורים? החג הזה, המסמל את ההשתטות והכיף, כמו מזמין מופע סטנדאפ. אכן הביקוש למופעים מסוג זה ועבור סטנדאפיסט לפורים, עולה לקראת החג. ארגונים רבים, בין אם ציבוריים או פרטיים מבקשים להרים אירוע או מסיבה לרגל החג. בכל עיר ישנו מופע חוצות עבור התושבים, בכל בית ספר ישנה מסיבת פורים, וכך גם בארגונים חברתיים ועסקיים.

 

סוגים שונים של מופעי סטנד-אפ

ישנם מגוון סוגים של מופעי סטנדאפ וסוגים שונים של סטנדאפיסטים לפורים. מופעי הסטנדאפ מתחלקים לפי קטגוריות שונות:

גיל הקהל מופע המיועד לקהל צעיר יהיה שונה בתכניו ובאנרגיה שלו מאשר מופע המותאם לאוכלוסייה מבוגרת יותר.
סגנון הבדיחות ישנם מופעים המבוססים על בדיחות שנונות יותר עם התאמה לנושא מסוים או לאוכלוסייה מסוימת. אחרים מתאפיינים דווקא בבדיחות שטחיות יותר, לעיתים עם צחוק על הקהל עצמו או על צחוק על ערכים שנחשבים לנכסי צאן ברזל.
סגנון הבידור של הקומיקאי לכל קומיקאי סגנון בידור שונה. גם כאן ניתן לחלק לכמה קטגוריות, למשל: הבדרן- שחקן, שמגיע מעולם המשחק ויש בו גוון משחקי ואף רציני יותר. ישנם בדרנים אנרגטיים שניכר שכל כולם צחוק. ישנם בדרנים שהגיעו מזרמים מסוימים ומשתייכים יותר אליהם , כך רוב הבדיחות שלהם משתייכים לזרם זה, כגון: בדרנים ממוצא רוסי, חרדי וכו'.
אנרגיה של הקומיקאי ישנם קומיקאים שכל כולם "היפראקטיביים" לא מפסיקים לזוז על הבמה, משנים טון דיבור מרגע לרגע ומרבים בבדיחות, לרוב בשיתוף הקהל. זאת בעוד ישנם קומיקאים שהאנרגיה שלהם רצינית ורגועה יותר על הבמה והצחוק הוא בעיקר בתוכן הבדיחות או באופן דיבורם. חלקם משתמשים במימיקות (הבעות פנים) ותנועות גוף רבות.
תוכן פעמים רבות תוכן המופע מותאם לנושא מסוים או אוכלוסייה מסוימת. אם המופע הוא כחלק מתכנית בידור שלמה בטלוויזיה, אזי יהיה לו נושא מוגדר מראש.
נגיעה בחתך אוכלוסייה מסוים ישנם בדרנים שנוטים לצחוק על אוכלוסיות מסוימות הקשורות במגדר, עדות, אזורים גאוגרפים וכו'.

 

בחירת סטנדאפיסט לפורים שיתאים למופע שלכם

אז הגעתם עד לכאן והחלטתם לקחת סטנדאפיסט לפורים עבור האירוע שלכם. בחירה טובה!
מאיפה מתחילים ואיך מוצאים מופע שמתאים לאירוע שלכם?

ראשית השאלה המתבקשת היא מהו האופי של הארגון שלכם? יש לבחון מהו טווח הגילאים, על איזה חתך אוכלוסייה מדובר וגם, ואולי הכי חשוב, מהו התקציב שלכם עבור מופע שכזה.

חשוב להתאים את אופי המופע והבדרן ואת התוכן שלו, לאוכלוסייה של הארגון שלכם. הרשת היום מלאה בסרטונים של הבדרנים ולכן מומלץ מאוד לראות אותם קודם יחד עם נציגים המאפיינים את רוח הארגון. כך, המופע שיתאים לבתי ספר יהיה שונה מאוד מזה שיתאים לארגון עובדים בוגר.

בשנה האחרונה בשל הקורונה, יצא פורמט חדש של מופעי פורים בזום. לפיכך, הארגון יכול להזמין מופע קצר יותר וזול יותר שיוקרן בזום, לרוב משולב עם די-ג'יי. שימו לב, שינם מופעים לייב וישנם מופעים מוקלטים, תמיד תעדיפו את הסוג הראשון.

 

הזמנת סטנדאפיסט לפורים

חשוב לזכור שפורים הוא חג עמוס באירועים ויש ביקוש גדול מאוד למופעי סטנדאפ. לכן חשוב להיערך לאירוע כמה שיותר זמן מראש, עד כדי חודשים. מומלץ כבר מחנוכה להתחיל לתכנן ולשריין, ומומלץ אף לעשות זאת עם תחילת התכנון השנתי של הארגון.

רוב הבדרנים עובדים עם משרדי הפקות וסוכנים. ישנן שתי דרכים מרכזיות להגיע לסטנדאפיסט לפורים:

הראשונה, היא פניה אל משרד הפקות של מופעי סטנדאפ, שיציע לכם מופעים עם הקומיקאים שעובדים איתו. כל משרד הפקה כזה עובד עם מספר אומנים, ולפעמים עשרות אומנים והם יעזרו להתאים את האומן לצרכי הארגון.

הדרך השנייה היא פניה ישירה אל האומן. לרוב מאתגר יותר להגיע אל האומן עצמו. ניתן לחפש אותו דרך הרשתות החברתיות או בכתיבת שמו באינטרנט. מי שיענה בשמו יהיה לעיתים קרובות הסוכן שלו והוא יספק לכם את הפרטים שתזדקקו להם.

 

תמחור המופע

מחיר של סטנדאפיסט לפורים יכול להאמיר עד לאלפי שקלים עבור הבדרנים המבוקשים. אך תקבלו עבורו תמורה.

המופעים מתחלקים לסדרי גודל של מחירים לפי הסדר הבא:
אומנים מתחילים או שאינם לגמרי מוכרים- המופעים יתומחרו כ—2,500-6,000.

אומנים עם שם מוכר – מחיר המופע ינוע בין החל מ–6,000 ₪ ועד 12,000 ₪.

אומנים מפורסמים – עד אלפי שקלים.

לעיתים ניתן להשיג הנחה במחיר במשא ומתן אל מול הסוכנים.

 

יוצאים לדרך!

אין כמו מופע בידור טוב להעביר בצחוק וכיף את חג הפורים, עבורכם ועבור חברי הארגון שלכם. התחילו לחפש סטנדאפיסט לפורים מבעוד מועד, התאימו את המופע לרוח הארגון ותזכו לחוויית פורים בלתי נשכחת! רק אל תשכחו לערוך מסע ומתן על המחיר. תהנו!

זהו מופע בידור שמטרתו להצחיק ולשעשע את הקהל, בהתאמה לאופי וגיל הקהל.

אורכו של מופע סטנדאפ ממוצע נע בין 50 דקות לשעה ורבע. בפורים ניתן להזמינו לזמן קצר יותר של 20 דקות עד חצי שעה ולשלבו כחלק ממסיבה.

יש לסגור מחיר, כולל מע"מ, וזמן לתשלום (אם הארגון שלכם עובד עם שוטף +). בנוסף לכך, מסמכים נוספים שהארגון דורש על מנת להעביר תקציבים, וכמובן, חוזה אל מול הבדרן.

קיימות מספר דרכים לעשות זאת. בדרכים המקובלות הינן פניה לסוכנות אומנים או פניה ישירה לאומן דרך הרשת החברתית או הדף העסקי.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא